Skocz do zawartości

[ARCHIWALNY ♻] Z czym kojarzone są Święta?


Tajemnica

Rekomendowane odpowiedzi

ThinkstockPhotos-469831852.jpg


Witajcie! 
Korzystam z okazji, że wkrótce będą święta i z tej okazji postanowiłam pociągnąć Was za język :D (Wiem, troszkę wcześnie ale na swoje usprawiedliwienie mam fakt, że już mnie dopadła Świąteczna aura :) )
Chciałabym poznać Wasze zdanie, wspomnienia, fascynacje związane ze świętami. 


IPCAdBoard.png

Z czym kojarzą się Wam święta? (Oprócz promocji :D

Jak wyglądają przygotowania do świąt w Waszych domach? 
No i oczywiście część, którą najbardziej lubię - jakie potrawy macie na stołach? :D 

 


Przyznam szczerze, że uwielbiam magię świąt. Wszystko spowija radość, ciepło i niebywale wzniosła atmosfera. 
Abstrahując od przepychu widniejącego w sklepowych półkach, przesytu na stołach i czasem sztucznej życzliwości, można dostrzec wspaniały obraz umykający nam w codzienności-  uśmiech na twarzy bliskich na osób, pięknie mieniąca się choinka, zapach przygotowywanych potraw, ciepło bijące z kominka, śnieg za oknem, a całość spowita jest nieśmiertelnym akompaniamentem muzycznym. 
 


Transparent_Christmas_Santa_Train_PNG_Cl

 

Śląska Wigilia.


Na Górnym Śląsku dzień ten  nazywany jest "wilijum" lub "śwjyntym wjecorym" należy wcześnie wstać a nie wylegiwać się, ale też nie należy nikogo budzić, każdy powinien wstać sam. Wigilia jest także dniem podejmowania szlachetnych postanowień. Wszystko to wiąże się z tradycyjnymi przysłowiami ludowymi: "Jakiś we Wilijo takiś cołki rok."

Bell.png
 

Co znajdzie się na wigilijnym stole Ślązaka?

Spośród zup, oprócz tradycyjnej grzybowej czy rybnej, najbardziej regionalną jest siemieniotka. Nazwa pochodzi od głównego składnika, nasion (siemion) konopi. Zupę podaje się z gotowaną na sypko kaszą tatarczaną (na Śląsku zwaną też pogańską) lub grzankami. Wśród ryb króluje oczywiście karp, pieczony na różne sposoby, w piekarnikach bądź na patelni, przez niektórych polewany piwem. Często można też spotkać na stole rolmopsy, czyli śledzie zawijane w majonezie.  Na śląskim stole nie może oczywiście zabraknąć makówek, zwanych też makiełkami.  Podstawowe składniki to mak, chałka, mleko, masło, miód. Coraz częściej zamiast miodu i chałki dodaje się suchary i cukier, a do tego bakalie: rodzinki, migdały. W wielu śląskich domach nie polewa się też sucharków czy chałki mlekiem lecz przegotowaną wodą z cukrem bądż miodem. Głównie dlatego, że mleko szybko kwaśnieje natomiast makówki zrobione na wodzie, przechowywane w lodówce można jeść nawet w Nowy Rok. Tradycyjnie śląską potrawą wigilijną jest również moczka. Przygotowywana z ciemnego piernika, migdałów, rodzynek, orzechów laskowych i dużej ilości wody, w której moczy się składniki.

Ważne aby pamiętać by pod świątecznym obrusem położyć portfel z rybimi łuskami, co ma zapewnić dostatek pieniędzy w nadchodzącym nowym roku. Niektórzy dopiero w Wigilię stroją choinkę.

 

 




Mam nadzieję, że tą krótką rozprawką wprowadziłam Was w cudowny świat magii, rozpoczynając tym samym przedsmak tego, co może się wydarzyć 06. Grudnia :) 

Zachęcam Wszystkich do dyskusji! 



Transparent_Christmas_White_Gift_Decor_P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Wielkopolsce mamy Gwiazdora, to po pierwsze. :D Mikołaj przychodzi 6 grudnia i wsadza do buta jakieś drobne upominki. :> 

Święta, ja wszędzie, spędzamy w rodzinnym gronie.  24 grudnia to bardzo intensywny dzień w moim domu, ponieważ od rana każdy jest czymś zajęty...

Ostatnie zakupy (bo skleroza nie boli), poprawki przy choince, ewentualne dekorowanie domu. Wigilię zazwyczaj mamy o 17:00. 

Do tej godziny wszyscy są już odpowiednio odpicowani wizualnie i gotowi na uroczystą kolację. :) 

Na naszym stole znajdziemy:

Karpia duszonego w śmietanie,

śledzia na ostro i śledzia w cebuli,

zdarzała się też ryba w zalewie pomidorowej,

pierogi ruskie oraz z kapustą i grzybami,

makiełki,

barszcz czerwony z uszkami,

kompot z suszonych owoców,

u mnie zawsze są ziemniaki i jemy to do ryby, :D

ćwikła z chrzanem,

kapusta z grzybami,

makowiec i pierniki.

 

Wigilię poprzedza odczytanie fragmentu Pisma Świętego, oraz dzielenie się opłatkiem z każdym domownikiem - włącznie z psem i kotem. :)

Później śpiewamy jakieś dwie skoczne kolędy i zasiadamy do wieczerzy. 

Po kolacji przychodzi czas na prezenty. Za dzieciaka chodziłam z siostrą na podwórko wypatrywać Gwiazdorka. :))) 

Teraz prezenty są już pod choinką i to przed kolacją. Warunek jeden: NIE PODGLĄDAMY! :P 

Po prezentach czas na odpięcie guzika od spodni i grzane winko. :) 

Następny dzień spędzamy u dziadków z całą rodzinką - i właśnie to jest drugie z najmilszych wspomnień Świąt Bożego Narodzenia. 

Oczywiście pamiętamy też o tych, których już nie ma z nami przy stole. I drugi dzień Świąt obowiązkowo spacer na cmentarz, żeby zaświecić wszystkim świąteczną lampkę.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas jest dzieciątko :D 
Wgl zaintrygował mnie karp duszony w smietanie (koniecznie przepis) i co to takiego makiełki ?

 0zzfanka,
Makiełki to specjalny makaron z makiem i bakaliami - na słodko. A karpia wymyślił mój tata :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wyobrażam sobie wigilii bez mojej "pasterki" hihihi.

W sensie takim że w domu kolacje wigilijną mamy zazwyczaj o godzinie 17.

Gdy już pojemy podzielimy się opłatkiem i rozpakuje prezenty :D to ruszam do pierwszych dziadków :D 

Oczywiście jem tone pierogów i pije kawkę z dziadkiem i babią .

Potem ruszam do drugiej babci gdzie wcinam kolejne tysiąc pierogów i dziele się opłatkiem,

zazwyczaj po godzinie 20 wracamy do domu ale już nikt nie ma siły jeść :D 

to też dlatego włączam telewizor i odpalam playliste kolęd.

Tak sobie siedzimy i gadamy cały wieczór.

Oczywiście także cieszę się z prezentów :D 

A ulubione danie to uszka z barszczem :D

 Tajemnica,
Czy macie jakieś specjały kulinarne?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wigilia czym się kojarzy jak dla mnie to z magią świąt , uwielbiam kiedy gromadzimy się z rodziną przy stole wigilijnym i składamy sobie życzenia , z kolędami oczywiście , z pasterką i zapachem choinki :) , ten czas jest najlepszy :D , jak dla mnie :P

 Tajemnica,
czy górują dania tradycyjne? Jak tak, to jakie? Każdy region ma swoje :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie:

Wszyscy bardzo pięknie piszecie o Świętach, o ich magii, o przepisach ( Karp duszony w śmietanie), o Gwiazdorach, dzieciątkach, pasterkach, makowcach, potrawach i wielu innych,

ale dlaczego nikt nie wspomni o tym co złe? 

 

Z mojej obserwacji to nic innego jak niepohamowana żądza jedzenia i picia, sztucznie zbudowane (przymusowo) rodzinne relacje, które w ciągu roku są albo lepsze albo gorsze. :D

Lubię święta, lubię robić komuś prezenty, ale nie lubię patrzeć jak Ludzie których znam, którzy nie mają najlepszych relacji z rodziną (często są skłóceni), ale w ten dzień spotykają się ze sobą, szczerzą się do siebie, żeby później obrobić sobie dupy :)

 

Na Dolnym Śląsku spotkałem się jak robiliśmy wieńce Adwentowe z czterema świeczkami :D Ale coraz rzadziej widzę, żeby ktoś to robił :D

W tym okresie uwielbiam "Dzwonki" Karpia smażone na głębokim oleju (Mamie świetnie wychodzi) :D 

 

U starszych osób prezenty się nie zmieniają, są ludzie którzy dostają co roku to samo, Teściu od swojej Mamy zawsze dostaje Skarpetki i koszulki POLO :D 

A ja zawsze perfumy bo w Rossmanie przed świętami jest przeważnie promocja 1+1 gratis :) hahaha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SNICKERS-ik, masz rację... Ale wolę akurat o tym nie pamiętać. :P 

tzn o tym obrabianiu dupy i nieszczerych uśmiechach - no mówi się trudno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co roku jest to samo, smieszna sytuacja. Kiedy podczas czytania wystąpi "król Dawid", "miasto Dawidowe" itp. itd., kazdy zaczyna patrzec sie na mnie (Dejv. - Dawid) , a ja się smieje - rozbawiając tez innych.

 

Nie wiem co o tym pomyslicie, ale dla mnie, ta sytuacja swiadczy o tym, ze kazdy wlsuchany jest w slowa Ewangelii i nie interesuje ich tylko jedzenie czy prezenty, nawet dzieci - wiedzą, ze Wigilia to nie podarunki. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Wiadomość wygenerowana automatycznie.
Temat został zamknięty przez administrację forum.
POWÓD: Temat ZARCHIWIZOWANY ♻ 

 

Z poważaniem,

Administracja CS-LUZownia.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.